Sportovní a rekondiční masáž

Sportovní masáž je uspořádaný soubor vhodných masérských hmatů, pomáhající člověku zbavovat se únavy nebo připravit se na plné podání výkonu.

Význam masáže

  • přímo i nepřímo zvyšuje prevenci úrazů a různých zdravotních obtíží, např.bolesti svalů, šlachů a kloubů
  • zkvalitňuje regeneraci po práci či jiné zátěži
  • přispívá k rychlému odstraňování únavy
  • přispívá k lepšímu celkovému vzhledu člověka
  • zpomaluje vznik příznaků stárnutí organismu, např.tvorbu vrásek, horšení stavu kůže a podkoží
  • pomáhá udržovat kvalitní tělesnou a duševní kondici
Druhy sportovní či rekondiční masáže.

Přípravná masáž - určena ke zlepšení zdravotního stavu organismu zanedbaného nedostatkem pohybové činnosti a dalšími zdravotně negativními vlivy. Masáž vhodná pro širokou veřejnosti, která nemá pravidelný pohyb. Společně s vhodnou tělovýchovnou činností je možné dostat organismus do lepší kondice.

Masáž odstraňující únavu - Její účel je zcela jasný z názvu. Poskytuje se zpravidla jednou až dvakrát týdně ve dnech, kdy se nejvíce nahromadila únava z tréninkových cyklů.

Masáž pohotovostní - Má připravit nebo naladit sportovce na podání maximálního výkonu. Používá se chvíli před startem v soutěži před nebo po pohybové části rozcvičení. Lze jí výborně aplikovat i v ranních hodinách před odchodem do práce pro nastartování organizmu.

Masáž o přestávkách mezi výkony - Přichází v úvahu v závodech či utkání, kdy se soutěž protáhne na několik hodin či na půl dne. Například, gymnastické nebo atletické víceboje, turnaje ve volejbalu, tenisu apod.

Účinky masáže

Mechanický účinek
Návrat žilní krve a mízy z periferie do oběhového centra a uvolňování svalového napětí.
Biomechanický účinek
Rozšíření krevních vlásečnic a drobných cév v kůži.
Reflexní účinek
Ovlivňování vdálených míst od místa provádění masérského hmatu vlivem odstředivé dráhy reflexního oblouku (například při masáži chodidla můžeme ovlivňovat funkci vnitřních orgánů).